Chodský pes

 

CHODSKÝ PES (Bohemian Shepherd)

je historické plemeno pocházející z okolí Domažlicka. Tamní svobodní sedláci, známí jako Chodové, vykonávali ozbrojenou strážní službu západní zemské hranice. Od doby Karla IV po Rudolfa II obcházeli hranice s doprovodem hraničářských psů. Tito byli nejspíše křízenci německých selských psů, ze kterých pochází i dnešní německý ovčák. Témeř o 200 let později tyto psy zachytil ve svých kresbách Mikoláš Aleš v ilustracích k románu Psohlavci. V roce 1913 se Alšův znak psí hlavy dostává na skautskou vlajku.

Černý pes s výraznou hřívou, protáhlým čenichem a vztyčenými boltci se stal inspirací k obnově tohoto dávného plemene. V okolí Domažlicka byli vypátráni psi  podobní Alšovým kresbám. Od 70tých let se čeští chovatelé snažili o ustálení standardu tohoto psa, posléze byl chodský pes zapsán jako národní plemeno a konečně v roce 2019 byl uznán a zapsán jako plemeno mezinárodní.

 

Charakter plemene: většinou je laiky zaměňován za menšího německého ovčáka. Psi jsou mohutnější stavby než feny, budí  více respektu. Chodský pes je svým charakterem však přímo předurčen jako parťák do aktivní rodiny s dětmi. Narozdíl od NO nemá tolik vyvinutý ochranářský pud a rychle se spřátelí s lidmi i psy. Je vysoce inteligentní a rychle se učí. Miluje sporty a sám neustále vyhledává zábavu. Výrorně hlídá a má skvělý čich, proto bývá často cvičen jako pes - záchranář. PODMÍNKOU PRO ZACHOVÁNÍ JEHO SKVĚLÝCH VLASTNOSTÍ JE SPRÁVNÁ SOCIALIZACE OD NEÚTLEJŠÍHO VĚKU DO PUBERTY.

 

Chodský pes není vhodný pro výcvik cukr- bič. Choďák se učí lehce, často napodobováním od staršího psa. Pozitivní motivací je u něj na prvním místě odměna hrou a druhou je pamlsek. Nesnáší fyzické tresty, rychle se z něj stane ustrašený a vystresovaný pes.

S výchovou i výcvikem ráda poradím.